Menu Close

Prievidza s prekvapením. Osvetlila kostoly

Mesto Prievidza rozhodlo o osvetlení dvoch kostolov – piaristického Kostola Najsvätejšej Trojice a farského Kostola sv. Bartolomeja. Obe sakrálne pamiatky sú významnými dominantami mesta a patria k jeho neodmysliteľnému koloritu. Zvýraznil sa tým ich historický i sakrálny význam.

Osvetlenie oboch kostolov zároveň symbolizuje oslavu roka výročí mesta Prievidza. Počas celého roka  2013 si Prievidza a jej obyvatelia pripomínali 900. výročie prvej písomnej zmienky o meste (v listine Zoborského opátstva) a 630. výročie udelenia kráľovských výsad (uhorskou kráľovnou Máriou). Osvetlenie  bolo symbolicky spustené vo štvrtok 5.decembra, kedy sa zároveň zažala vianočná výzdoba mesta. „Chceli sme tento významný rok zakončiť niečím, čo bude oba historické momenty Prievidze aj naďalej pripomínať. Rozhodli sme sa  pre osvetlenie oboch dominánt mesta,“ vysvetlia dôvody primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Ako ďalej pokračovala, „v minulosti si naši predchodcovia pripomínali významné dejinné výročia niečím trvalým. Takto napríklad vznikol Sad 600 ročnice. Preto sme chceli aj my zanechať badateľnú aktivitu na jubilejný rok 2013.“

Osvetlenie kostolov bude zapínané a zhasínané spoločne s verejným osvetlením. Projekt realizovala mestská spoločnosť UNIPA, spol. s r.o., spravujúca verejné osvetlenie. Jej zostane na starosti aj trvalá správa a údržba osvetlenia oboch národných kultúrnych pamiatok.

Vedenie mesta považuje osvetlenie kostolov za jeden z nových prvkov zmeny tváre mesta a za vhodný krok. „Je bežné, že v mestách sú najvýznamnejšie historické pamiatky esteticky nasvietené. Ani v Prievidzi sme nechceli nechať centrum mesta v málo výraznom osvetlení. Myslíme si, že týmto krokom zvýšime záujem širokej verejnosti nielen o   prievidzské historické pamiatky, ale aj o pobyt v centre mesta v čase, keď sú už zatvorené obchodné prevádzky “ uzavrela primátorka.

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy